W piątek 20 października aula naszego Liceum zamieniła się w kawiarenkę poetycką, w której niepodzielnie królowała Wisława Szymborska. Uznawana jest za jedną z najwybitniejszych (obok Herberta i Miłosza), polskich poetów. Szczególna wartość jej poezji, została podkreślona przez przyznanie poetce w 1996 r. Nagrody Nobla.
Jej wiersze zna chyba każdy z nas. Wiersze Szymborskiej uchodzą za proste, ale jednocześnie przesiąknięte głębokim intelektualizmem. Poetka nie sili się na górnolotny język, nawiązuje bezpośredni kontakt z czytelnikiem. Jednocześnie porusza jednak sprawy ważne, filozoficzne, refleksje związane z egzystencją człowieka i jego miejscem w świecie – ukazane z perspektywy biologicznej, historycznej.
100. rocznica urodzin wybitnej polskiej poetki stała się inspiracją do ogłoszenia roku 2023 Rokiem Szymborskiej. Wieczór poezji Wisławy Szymborskiej przygotowany został przez koło teatralne Wyso(c)ki poziom według scenariusza napisanego przez Ewę Karkowską we współpracy (strona muzyczno-techniczna) z księdzem Piotrem Jaworskim. Młodzież wierszami i słowami samej poetki przeprowadziła widzów drogą poznawania procesu twórczego i życia poety. Wśród recytowanych utworów znalazły się „W zatrzęsieniu”, „Pochwałą snów” i „Życie na poczekaniu”. Recytatorzy Damian Włodarczyk, Wiktoria Markiewicz – Badowska,
Aleksandra Koral, Wiktoria Kopyt, Wiktoria Twardowska, Martyna Gruszczyńska, Zuzanna Urbańska, Maja Szymańska, Lena Wrzosek wykazali się wielką wrażliwością i kunsztem interpretacyjnym. Muzyka – utwory Szymborskiej w wykonaniu współczesnych twórców oraz wspaniała taneczna improwizacja Zuzanny Rogali były dopełnieniem artystycznych
doznań tego wieczoru.




