Wycieczka do Lublina i Kozłówki klas 1b, 1c i 3a

W dniu 6 czerwca 2023 r. uczniowie klas Ib, Ic i IIIa, pod opieką pani dyrektor Ewy Karkowskiej, księdza Piotra Jaworskiego oraz wychowawcy klasy Ic Janusza Rejncharda, wzięli udział w wycieczce, której program obejmował zwiedzanie Lublina oraz wizytę w Muzeum Zamojskich w Kozłówce.

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od spotkania na parkingu z panią przewodnik Agnieszką Mikołajczuk, rodowitą ‘Lubelanką’. Spacerkiem doszliśmy do dziedzińca Zamku Lubelskiego, z którego weszliśmy do baszty z celami aresztanckimi. Pani przewodnik opowiedziała między innymi o losach więźniów i warunkach sanitarnych panujących w więzieniu. Następnym punktem programu była Kaplica Trójcy Świętej, jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i Europie.

Po opuszczeniu terenów Zamku przeszliśmy Bramą Grocką na Plac Po Farze i Rynek, który został wytyczony 700 lat temu. Podziwialiśmy architekturę wąskich i urokliwych uliczek i słuchaliśmy interesujących opowieści o wybitnych Polakach mieszkających niegdyś na Starym Mieście. Był także czas na kupienie pamiątek i spróbowanie cebularza. Na koniec naszej wizyty w Lublinie weszliśmy do kościoła i klasztoru oo. Dominikanów oraz Archikatedry oraz przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem na Plac Litewski na długo wyczekiwany obiad w MacDonald’s.

Następnie udaliśmy się do Kozłówki, gdzie znajduje się jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce. Byliśmy zachwyceni rozmiarem i wyposażeniem pałacu oraz ilością i jakością dzieł i wyposażenia wnętrz. Obejrzeliśmy także magnacką Powozownię z wieloma epokowymi pojazdami, Muzeum Socrealizmu oraz zwiedziliśmy otoczenie kompleksu pałacowego z pięknie zadbanym ogrodem w stylu francuskim, gdzie mogliśmy zobaczyć i dokarmić spacerujące tam pawie.

Inne wpisy