Cudze chwalicie, swego nie znacie – Poznajemy Polskę

zdjęcia z wycieczki w ramach projektu MEN

Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę realizowane jest już w drugiej edycji…

Liceum ogólnokształcące im. Piotra Wysockiego w Warce otrzymało dofinansowanie do trzech jednodniowych wyjazdów. Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach do Lublina, Kielc i na Święty Krzyż. Warto zaznaczyć, że każda klasa skorzystała z oferty wyjazdu.

24 maja klasy 1a i 2b uczestniczyły w wycieczce do Lublina – nazywanego wschodnią stolicą Polski. Jako stolica województwa lubelskiego miasto pełni rolę administracyjnego, gospodarczego i kulturalnego centrum regionu. To zaczarowane miejsce przyciągające unikalnym klimatem, bogatą architekturą i licznymi zabytkami, powitało nas pięknym słońcem i zachwyciło niezwykłym urokiem. W programie wycieczki znalazły się: Zamek Lubelski z niezwykłą Kaplicą Trójcy Świętej, Archikatedra Lubelska, Rynek Starego Miasta. Następnie wyruszyliśmy do Kozłówki – najpiękniejszego i najpopularniejszego polskiego muzeum pałacowego. Wspaniale zachowane wnętrza pałacu zrobiły ogromne wrażenie na wszystkich, wielkie zainteresowanie wzbudziła również Galeria Sztuki Socrealizmu działająca w dawnej powozowni.

25 maja klasy trzecie uczestniczyły w wycieczce na Święty Krzyż. Miejsce, której głównym celem było zwiedzenie pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego. Pod opieką przewodnika mogliśmy zobaczyć wnętrze klasztoru, kościół, kaplice oraz poznać ciekawą historię założenia i funkcjonowania obiektu. Byliśmy również na wieży, z której rozciąga się przepiękna panorama świętokrzyskiego. Kolejnym punktem wyjazdu był Wąchock, ten znany starszym z licznych dowcipów o mieszkańcach, a szczególnie o sołtysie…. Jednak to nie to było powodem odwiedzenia miasta. My postanowiliśmy zwiedzić Opactwo Cystersów ufundowane w roku 1179 przez biskupa krakowskiego Gedeona. Pod opieką jednego z braci zakonnych przenieśliśmy się w czasie spacerując po świetnie zachowanych korytarzach opactwa i zaglądając do kapitularza, refektarza, fraterni a także Kościoła św. Floriana.

27 maja uczniowie klas drugich udali się na wycieczkę „Szlakiem literackim kielecczyzny”, w programie wyjazdu znalazły się Muzeum lat szkolnych Stefana Żeromskiego. Siedząc w ławkach szkolnych w klasie zaaranżowanej na klasę z II połowy XIX wieku usłyszeliśmy opowieść o młodzieńczych latach pisarza i jego twórczości. Następnie udaliśmy się z wizytą do Henryka Sienkiewicza. W pięknie zachowanym dworku w Oblęgorku urządzone zostało Muzeum pisarza. Jak pamiętamy, majątek w Oblęgorku ofiarowany został pisarzowi w darze od społeczeństwa w roku 1900…. Sienkiewicz pisał …. Oblęgorek oczarował mnie zupełnie….. nas również oczarował klimatem, pięknie zachowanymi wnętrzami i niezwykłą historią. Ostatnim punktem wycieczki były Nagłowice, czyli dworek Mikołaja Reja. Muzeum ukazuje związki pisarza z Nagłowicami i znaczenie jego twórczości zarówno dla piśmiennictwa, jak i całej kultury polskiej. Jest tu wystawa reprodukcji przedstawiających życie i dorobek pisarski Reja. Na drzeworytach umieszczono fragmenty dzieł pisarza i zapisy z jego życiorysu.

Inne wpisy