Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce prezentuje bardzo atrakcyjną wystawę prac współczesnego polskiego artysty, z wykształcenia – architekta – Tytusa Brzozowskiego.
Wystawa nosi tytuł „ Tytus Brzozowski.12 miast”, i składa się z trzynastu akwarel, będących syntetyczną prezentacją jedenastu miast europejskich i jednego – amerykańskiego. Obok Chicago, uczniowie klas IIa i III ap mieli okazję odbyć spacer po Dreźnie, Londynie, Paryżu, Wiedniu, Padwie, Rzymie, Wilnie, Lwowie, Petersburgu, Rapperswilu. Byliśmy także w Gruzji, w Tbilisi.
W każdym z tych miejsc odnaleźć można ślady polskiej kultury- tam żyli i tworzyli wybitni polscy artyści, tam też studiowali czy spotykali się z wielkimi tego świata – monarchami, cesarzami, władcami. I tak – Drezno to „Dziady” drezdeńskie (czyli III część dramatu, opublikowanego później w… Paryżu). Wilno to klasztor bazylianów – miejsce uwięzienia młodych spiskowców, filomatów i filaretów. W bazyliańskiej celi Konrad wygłasza swój słynny monolog, zwany Wielką improwizacją. Ze szkół w Wilnie powrócił Tadeusz Soplica, a Ostrą Bramę, z cudownym obrazem Maryi, odnajdziemy w „Inwokacji” z „Pana Tadeusza”. Petersburgiem zachwycała się Telimena, tam też dzieje się akcja „Zbrodni i kary”. Poza Mickiewiczem, Słowackim, Norwidem i Szopenem w Paryżu był także Jan Kochanowski, czego śladem jest jego wyznanie „Ronsardum vidi” ( „Widziałem Ronsarda!”) . Jan z Czarnolasu najdłużej przebywał jednak we Włoszech, bo około pięciu lat – głównie – w Padwie, ale też – w Rzymie, Neapolu, Wenecji. O Paryżu marzyła Emma Bovary, podziwiał to miasto Stanisław Wokulski.
My zaś z wizytą do muzeum udaliśmy się w ostatnich dniach lutego – 25. 02. (klasa II a) i 26. 02. (klasa III ap). Towarzyszyła nam Pani Mariola Rękawik, po wystawie oprowadziła Pani Elwira Zawadzka.
Akwarele Tytusa Brzozowskiego dostępne będą dla zwiedzających do połowy marca. Naprawdę warto skorzystać.
M.R.