ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Biblioteka szkolna zaprasza na małą wystawę, poświęconą Światowemu Dniu Książki i Praw Autorskich, który obchodzony jest 23 kwietnia. Jest to coroczne święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO.

Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański IncaGarcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Dzień ten ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii gdzie jest również świętem narodowym i dniem patrona Hiszpanii – Świętego Jerzego. Tego dnia kobiety dostają czerwone róże odwzajemniając się książkami wręczanymi mężczyznom

Inne wpisy