„Wieloryb” Darrena Aronofsky’ego, czyli o sztuce pisania esejów

Klasy 3a i 1c zapewne niedługo będą musiały zmierzyć się z klasówką, dotyczącą poetyki eseju.
Esej bowiem to słowo – klucz filmu „Wieloryb” Darrena Aronofsky’ego, z którym czterdziestu (i czterech?) licealistów miało okazję zapoznać się tuż przed nocą rozdania Oscarów.

Po raz kolejny odwiedziliśmy warszawską „Kinotekę”. Tym razem, by móc podziwiać grę Brendana Frasera. Amerykański aktor otrzymał – 13 marca – prestiżową statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Film został nagrodzony jeszcze jednym Oscarem – za charakteryzację i za fryzury.
„Wieloryb” to jeden z tych filmów, które zapadają w pamięć – mówi o sprawach bliskich nam, współczesnym. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu czy telefonu komórkowego. Wielu z nas, tak jak córka Charliego, szesnastoletnia, zbuntowana i pełna gniewu do świata dziewczyna, wrzuca wszystko do sieci – „wszystko wszędzie naraz”. Film Aronofsky’ego to przykład paraboli, przypowieści skłaniającej do wielu pytań: jak traktujemy ludzi, którzy nie mieszczą się w surowych standardach współczesnego piękna? Jakie traumy kryją współczesne rodziny czy też ludzie, których znamy, mniej czy bardziej? Jak odbudować relacje z bliskimi? Czemu coraz więcej osób ucieka od świata? Dokonuje coraz bardziej powszechnych fuga mundi? Co w życiu jest ważne? Bohater filmu, nauczyciel języka angielskiego, uczący studentów kreatywnego pisania, dochodzi do wniosku, że ma już dość. Tak, jak wielu z nas ma dość nadmiaru obowiązków, kłamstwa mediów, hipokryzji polityków, cynizmu naszych znajomych, nieustannej gry pozorów – imperatywu be happy…
Nie pamiętam, by fryzury aktorów czymś się wyróżniały. Pamiętam za to jedną z wypowiadanych kwestii: „Mam już dość uwag, że nieźle się zapowiadam”. W dodatku – intryguje mnie pewien szczegół: kto potłukł talerz, wystawiony za oknem, z którego pożywiał się jakiś zaprzyjaźniony z Charliem ptak?
Czy jest szansa, że ktoś z moich uczniów przeczyta „Moby Dicka” Hermana Melville’a?
„Kinotekę” odwiedziliśmy 9 marca 2023 roku, z nauczycielami- Panią Teresą Ciak, Panią Urszulą
Jaworską i Panią Mariolą Rękawik.

M.B.R.

H.N.

Inne wpisy