Humaniści mają głos. Spotkanie z absolwentem szkoły, Tomaszem Rawskim

Spotkanie z absolwentem szkoły, Tomaszem Rawskim, autorem książki „Między śmiechem a mową nienawiści. Meandry języka polityki”

We środę, 12 października 2022 roku, mieliśmy okazję gościć kogoś wyjątkowego, naszego ucznia, absolwenta, dziś- nauczyciela akademickiego Uniwersytetu SWPS, Pana Tomasza Rawskiego.


Spotkanie, zainicjowane przez Bibliotekę szkolną, Panią Urszulę Jaworską, oraz polonistkę, Panią Mariolę Rękawik, było okazją prezentacji świeżo wydanej przez naszego gościa monografii, poświęconej takim zjawiskom, jak język polityki, etos polityka i kultura śmiechu. Praca Tomasza Rawskiego to licząca około czterystu stron publikacja, zawierająca bardzo bogatą i rzetelną bibliografię, składająca się z pięciu obszernych rozdziałów, o intrygujących podrozdziałach, jak choćby „Śmiech jako atrybut władzy”, „Od niechęci i złośliwości do nienawiści”, czy „Polityk jako kapłan i błazen”. Integralną część rozprawy stanowi „Antologia wypowiedzi polityków”.

W spotkaniu uczestniczyły klasy maturalne- klasa 4a i 4b , oraz klasa 3b. Potencjalni czytelnicy Tomasza Rawskiego przygotowali pytania dla naszego gościa, od najprostszych: „Jakie przedmioty zdawał Pan na maturze ?” czy „Jakie książki z kanonu lektur są warte uwagi, a których można by nie czytać?”, po bardziej skomplikowane, jak te, dotyczące nieskuteczności sejmowej komisji etyki czy etosu dziennikarza, polityka, inteligenta. Warto było wsłuchać się w wypowiedzi prelegenta, jak też w głosy naszych uczniów- Ani Jeżewskiej ( wyjątkowy, medialny głos) czy Mateusza Michałowskiego, odważnego uczestnika debaty.
Podziwialiśmy kulturę słowa naszego gościa, jak też- Jego poczucie humoru. Oby jak najwięcej tego typu spotkań z uczniami (już- byłymi) naszej szkoły. Miło było spotkać się w takim gronie.

Zapraszamy do biblioteki, po erudycyjne, i zarazem- przystępne rozważania o istocie
śmiechu, i zjawisku zwanym mową nienawiści. „I śmiech niekiedy może być nauką…”.

M.B.R.

K.F.

Inne wpisy