Romantycznie w parku na Winiarach. Spotkań z literaturą ciąg dalszy | Kolejna edycja Narodowego Czytania

W gościnnych progach Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce odbyła się jedenasta edycja projektu promującego udział w kulturze – kolejna odsłona Narodowego Czytania.

Do udziału w wydarzeniu zapraszali: dyrektor muzeum, Pani Iwona Stefaniak, i starosta powiatu grójeckiego, Pan Krzysztof Ambroziak. W sobotę, 3 września 2022 roku, o godzinie 15, w pięknych okolicznościach przyrody, w parku, rozpoczęła się uroczystość służąca obcowaniu z wielką literaturą. Tym razem były to „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, opublikowane w roku 1822.

Młodzieńcze teksty poety, pisane dla przyjaciół, spotkały się nie tylko z uznaniem, ale i z krytyką – nie wszystkim przypadły do serca. Z czasem malkontentów ubywało, a publikacja pierwszego tomu „Poezji” została uznana za datę umowną początków polskiego romantyzmu. Dzieło „zbłądziło pod strzechy”, utworów uczono się na pamięć, cytowano je często, wybrane myśli wpisując do pamiętników. Żywa lekcja literatury zgromadziła liczne grono lektorów i słuchaczy. Wśród zaproszonych gości było wielu działaczy społecznych, polityków, samorządowców, dyrektorów instytucji z Warki i z powiatu grójeckiego, nauczycieli i uczniów. Nad całością przedsięwzięcia czuwała Pani Iwona Stefaniak, wspierana przez pracowników muzeum.

Naszą szkołę reprezentowało liczne grono uczniów, i nauczycieli. Na widowni, i na scenie, zasiedli uczniowie klas IIIa i IVa. Naszej grupie przypadła w udziale ballada „Lilie”, odczytana koncertowo przez Zuzannę Janowską (narrator), Kingę Białoskórską (Pani – Zbójczyni), Julię Biedrzycką (Pustelnik), Grzegorza Szyszkę (Bracia) i Mateusza Michałowskiego (Mąż). Lektorów przygotowała dyrektor Szkoły, Pani Ewa Karkowska. Swoich uczniów wspierali – Pani Mariola Rękawik i Pan Artur Kaczmarek.

Aktywnie uczestniczący w projekcie Narodowego Czytania otrzymali specjalne wydanie „Ballad i romansów”, z pieczęcią  kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy.

Jaki tekst wybrano do kolejnej edycji święta literatury? Mickiewicz rzekłby „Ja nie wiem”, Ty zaś rozpoznaj źródło przywołanych słów. Jedną z cech ballady romantycznej jest bowiem udawana niewiedza narratora: „Kim jest dziewczyna? Ja nie wiem.”

Mariola Rękawik

Inne wpisy