Wyniki egzaminu maturalnego 2021 w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Wysockiego w Warce

Dla wielu uczniów, i ich rodziców, wyniki egzaminu maturalnego stanowią wymierne potwierdzenie pracy nie tylko absolwentów szkoły, ale i wysiłków nauczycieli, przygotowujących swych podopiecznych do owego sprawdzianu, czasem jeszcze nazywanego egzaminem dojrzałości. Ranga egzaminu już dawno uległa deprecjacji, nie tylko za sprawą programu „Matura to bzdura”. Już w dobie dwudziestolecia międzywojennego ukuto hasło „Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera”. Idea ta zrobiła zawrotną karierę w czasach PRL-u, po roku 1945. Albo raczej zawrotną karierę osiągnęli ci, którzy tę „chęć szczerą” odczuwali. Paradoksalnie – nic się od tamtej pory nie zmieniło, historia bowiem lubi się powtarzać.

Wielu jednak nadal ceni sobie ten rodzaj wyzwania, które trzeba podjąć, by dostać się na studia. Albo też –  by uchodzić za człowieka poważnego, odpowiedzialnego, czyli – po maturze.

Mało kto pamięta, że niegdyś – dla młodych mężczyzn – niezdanie matury było jednoznaczne z pójściem „w kamasze”, czyli z powołaniem do wojska na dwa, bądź też- w Marynarce Wojennej – na trzy lata.

 

Jak wypadli nasi absolwenci, maturzyści roku 2021? Do egzaminu maturalnego przystąpiło czterdziestu pięciu tegorocznych absolwentów, a także ośmiu absolwentów z lat poprzednich. W części podstawowej egzamin zdało czterdziestu dwu uczniów, co stanowi 94%. Zdawalność w skali kraju wynosiła: 83% , lepsze wyniki odnotowano w liceach (87%), słabsze – w technikach (75%).

Średni wynik, z trzech przedmiotów – języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, w naszym liceum wyniósł 71, 40%.

 

Wyniki egzaminu w zakresie podstawowym:

język polski: 62,64% ( średni wynik kraju – 55%);

matematyka: 69,88% (średni wynik kraju – 56%);

język angielski: 81,71% (średni wynik kraju – 76%).

Jak widać, nasi uczniowie osiągnęli zdecydowanie wyższe wyniki. To powód do satysfakcji, ale też – wyzwanie do większego wkładu pracy, mobilizacji.

 

Najlepiej wypadły trzy uczennice – Magda Król (92,33%), Aleksandra Dyga (92%), Aleksandra Glinka (90,66%).

Warto dodać, jakie przedmioty wybierano najliczniej – na poziomie rozszerzonym – w naszej szkole. Był to język angielski (36 zdających), język polski (22 uczniów), geografia – 14 uczniów. Ośmioro absolwentów zdecydowało się przystąpić do egzaminu – na poziomie rozszerzonym- z matematyki, po sześciu uczniów wybrało historię, biologię i chemię.

Dociekliwych i uważnych odsyłamy do szczegółowych danych, można się z nimi zapoznać, korzystając ze stron Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, pod hasłami Centyle matura 2021 i Staniny matura 2021.

Młodzi ludzie zdają teraz przyspieszony egzamin z życia – czasy pandemii i „wojen hybrydowych” wyzwalają nie zawsze najlepsze instynkty czy postawy. Wierzymy jednak, że nasi uczniowie, teraz już dorośli, i „po maturze”, wiedzą, jak odróżnić dobro od zła, prawdę od kłamstwa, odwagę od tchórzostwa. Wierzymy, że poradzą sobie w życiu.

 

Mariola Rękawik

Procedury COVID

Kontakt

ul. Warszawska 45, 05-660 Warka
tel. (48) 667 23 26, fax (48) 667 36 23
e-mail: sekretariat.lowarka@grojec.pl

Pliki cookies

UWAGA!
Ten serwis używa plików cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki
oznacza zgodę na to.


Mazowiecki Informator
dla Rodziców
i Opiekunów Dziecka
z Niepełnosprawnością

Informator

Nasi partnerzy

Europejski Fundusz Spoleczny

700 lat Warki

Dzialaj LokalnieBIP LO WARKA

Cesir

Dworek na Dlugiej

tv.warka

Krewniacy

Fundacja Swietego Mikolaja