Wszyscyśmy Dulscy. Kolejna edycja Narodowego Czytania 2021

To już po raz dziesiąty miała miejsce szlachetna w swej idei akcja Narodowego Czytania. Co czytano do tej pory? „Pana Tadeusza”  Adama Mickiewicza, komedie Aleksandra Fredry (między innymi „Zemstę”, „Męża i żonę”, ”Damy i huzary”), „Potop” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, nowelistykę polską (między innymi „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego , „Mój ojciec  wstępuje do strażaków” Brunona Schulza), „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Warto dodać, że początek tej kampanii czytelniczej to rok 2012, jej inicjatorem był ówczesny prezydent, Bronisław Komorowski.

W tym roku wybór padł na dramat Gabrieli Zapolskiej, nazwany przez autorkę tragifarsą kołtuńską. Sztuka ta miała dwie wersje – krakowską i lwowską, to w tych miastach – Krakowie i Lwowie – toczy się akcja utworu. W jednej z nich Felicjan Dulski odbywa spacery na Kopiec Kościuszki, w drugiej – na Wysoki Zamek.

Moralność pani Dulskiej” to satyryczny portret rodziny drobnomieszczańskiej przełomu XIX i XX wieku. Zasady  wyznawane przez Anielę Dulską nadal przez wielu są aprobowane: aby czuć się dobrze, trzeba mieć solidne nazwisko, solidny dom i takież meble, a ostatecznie – solidny grobowiec na cmentarzu. Zdaniem pani Dulskiej – „Dla kobiety nie ma jak dom”. „Sługa to nie człowiek”, a „ w porządnej kamienicy wypadki się nie trafiają”. Od nazwiska tytułowej bohaterki utworzono pojęcie „dulszczyzna”, będące synonimem takich postaw, jak obłuda moralna i obyczajowa, hipokryzja, udawana pobożność, przekonanie o własnej wyjątkowości, obskurantyzm.

Do najczęściej cytowanych maksym pani Dulskiej należą takie oto słowa:

„Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział. Rozwłóczyć je po świecie to ani moralne, ani uczciwe. […] Kobieta powinna przejść przez życie cicho i spokojnie”.

Narodowe Czytanie 2021 w Warce miało miejsce w uroczym parku Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, w sobotę, 4 września, po południu, około godz. 15. Pogoda i goście dopisali. Fragmenty tekstu czytali zaproszeni uczestnicy wydarzenia, reprezentujący tak Warkę, jak i powiat grójecki. Gospodarzem spotkania była dyrektor muzeum, Pani Iwona Stefaniak, pełniąca również rolę lektora, czytając – potrzebne w odbiorze dramatu – didaskalia.

Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa uczniów. Tylko część z nich została obsadzona w rolach postaci utworu, pozostali podziwiali próby sceniczne kolegów z widowni. Na scenie wystąpili uczniowie klas trzecich – Nela Wawryniuk, Martyna Brzeżnicka, Natalia Gola, Alicja Stefaniak, Ewelina Szczepaniak, Julia Glinka, Mateusz Michałowski, Wiktoria Wardziak, Zuzanna Janowska. Uczniom towarzyszyli: dyrektor liceum, Pani Ewa Karkowska, Mariola Rękawik i Artur Kaczmarek.

Co będziemy czytać za rok? „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Puentą Narodowego Czytania w Warce były słowa Agnieszki Glińskiej, reżyserki „Moralności pani Dulskiej”, wystawionej na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie, przywołane przez Iwonę Stefaniak:

Dulskość, celowo nie używam określenia dulszczyzna, to nasza narodowa cecha. Nasza polska dulskość każe nam znaleźć kogoś „gorszego” od siebie, kogo pokazujemy paluchem i kim będziemy poniewierać. „Patrzcie, jaka mieszczka, kołtunka straszna, a fu. My jesteśmy lepsi, mądrzejsi, bardziej wyrafinowani”

 

Mariola Rękawik

Procedury COVID

Kontakt

ul. Warszawska 45, 05-660 Warka
tel. (48) 667 23 26, fax (48) 667 36 23
e-mail: sekretariat.lowarka@grojec.pl

Pliki cookies

UWAGA!
Ten serwis używa plików cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki
oznacza zgodę na to.


Mazowiecki Informator
dla Rodziców
i Opiekunów Dziecka
z Niepełnosprawnością

Informator

Nasi partnerzy

Europejski Fundusz Spoleczny

700 lat Warki

Dzialaj LokalnieBIP LO WARKA

Cesir

Dworek na Dlugiej

tv.warka

Krewniacy

Fundacja Swietego Mikolaja