Szkoła się zaczęła. „Dnia pierwszego września…”

Wszystko już dawno zostało zaplanowane – na biurku piętrzył się stos nowych zeszytów, plecak -rok temu urlopujący – trwał w pełnej gotowości. Galowy strój czekał na swoją kolej. I nawet deszcz nie zawiódł, padał niezbyt nachalnie – dyskretnie i powściągliwie. Przez okno można było wypatrzeć rodziców, prowadzących do szkoły swe kilkuletnie pociechy.

Wyjątkowo chciało się iść do szkoły – zacząć po raz kolejny ten etap w życiu, który ktoś nazwał: „cudowne lata”.

Oto pierwszy września 2021 roku, w sennym miasteczku nad Pilicą. Pierwszy września roku pamiętnego, z nalotami bombowymi i agresją najeźdźców nie pozostawiał złudzeń, że wojna szybko się skończy. Dla poznania atmosfery tamtych dni warto przypomnieć sobie film „Zakazane piosenki”, z  takimi aktorami, jak Danuta Szaflarska, Alina Janowska czy Andrzej Łapiński.

Anno Domini 2021. Miejsce akcji to hala sportowa, bohaterowie – społeczność liceum, grono pedagogiczne, pracownicy, przybyli tego dnia goście. Szczegóły: hymn narodowy, odśpiewany półgłosem, poczet sztandarowy, w dość nowym składzie, Pani dyrektor, celebrująca uroczystość, list ministra oświaty, odczytany bez żadnych skrótów. Krzesła, porozsuwane, wedle wymogów pandemii, maseczki, trzymane w pogotowiu. Nowe twarze, tak wśród uczniów, jak i wśród grona nauczycieli. Grzeczność, powaga, mniej lub bardziej nieśmiałe, acz przyjazne uśmiechy. Nazwiska wychowawców, przypomniane i przekazane także i tym, którzy w progach szkoły od niedawna. Dużo ciepłych słów, deklaracji i maksym, tak potrzebnych na starcie. A potem – spotkanie w klasach, z wychowawcami, gwar rozmów dawno wyczekiwanych, z rówieśnikami. Szkoła się zaczęła. Na poważnie. I niech trwa.

M.R.

 

Galeria obchodów uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego:

 

Galeria obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej:

Procedury COVID

Kontakt

ul. Warszawska 45, 05-660 Warka
tel. (48) 667 23 26, fax (48) 667 36 23
e-mail: sekretariat.lowarka@grojec.pl

Pliki cookies

UWAGA!
Ten serwis używa plików cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki
oznacza zgodę na to.


Mazowiecki Informator
dla Rodziców
i Opiekunów Dziecka
z Niepełnosprawnością

Informator

Nasi partnerzy

Europejski Fundusz Spoleczny

700 lat Warki

Dzialaj LokalnieBIP LO WARKA

Cesir

Dworek na Dlugiej

tv.warka

Krewniacy

Fundacja Swietego Mikolaja