Ortograficzna LEMoniada – Konkurs inspirowany twórczością Stanisława Lema

Wielu twórców zostało niesłusznie zapomnianych, jak np. Józef Ignacy Kraszewski czy Maria Komornicka. A tak uznani, i szanowani niegdyś pisarze, jak Bolesław Prus, Eliza Orzeszkowa czy Gabriela Zapolska, jeszcze obecni w szkolnym kanonie lektur, nie znajdują zainteresowania wśród tych, o których dobro zabiegali. Bo przecież to oni bronili Polaków przed procesem wynaradawiania, uczyli wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, krytykowali egoizm, hipokryzję i małostkowość.

Oto mamy cały rok, by poznać choćby ułamek z bogatego dorobku Stanisława Lema. Dajmy sobie szansę na podjęcie tej próby, z poprzeczką ustawioną dużo wyżej, niż twórczość disco polo. Już sam przegląd tytułów dzieł autora „Dzienników gwiazdowych” przyprawia o zawrót głowy – od debiutanckich „Astronautów”, poprzez „Eden”, „Bajki robotów”, „Katar”, „Maskę”, „Pamiętnik znaleziony w wannie”, aż po „Sknocony kryminał”, „Szpital przemienienia” czy „Tajemnicę chińskiego pokoju”. I nie wmawiajmy sobie, że to trudne, albo – że nudne.

Od czego więc zacząć? Proponujemy zabawę, która pozwoli Wam postawić pierwsze kroki na ścieżce – kto wie, może kariery – przyszłego literata/ literatki? Może i Wy będziecie tak rozpoznawalni, jak Remigiusz Mróz czy Stanisław Lem, którego książki należą do najbardziej znanych za granicą polskich autorów.

Sięgnijcie po „Lata czterdzieste. Dyktanda”. To zbiór tekstów, wydanych po raz pierwszy w roku 2001, czyli dyktand, poprzez które „wujek Staszek wówczas Michasia – dziś Michała – uczył pisać bez błędów”. Przeczytanie tych tekstów, o wdzięcznych tytułach „Wątróbka z cebulką”, „Padalec” czy „Tchórz”, to krok pierwszy, będący przy tym dawką doskonałego humoru. Krok drugi – to ułożenie własnego tekstu dyktanda, nadanie mu tytułu, który może, choć nie musi, być zabawny. Na przykład „Drożdżówki z chałwą”- tytuł może i nie brzmi zabawnie, ale zawiera pułapki ortograficzne, a przy tym- aluzję do upodobań smakowych (kulinarnych, dietetycznych – tu: podkreśl, Nasz czytelniku – właściwe słowo) upodobań autora „Solaris”.

Krok trzeci to „przetestowanie” dyktanda na „krewnych i znajomych królika”. Zróbcie więc dyktando swoim kolegom, rodzinie, zabawcie się w niezbyt surowego belfra, w nauczyciela, który – cierpliwie, krok po kroku, objaśni zasady pisowni. I zrobi wykład o wyjątkach. Pamiętajcie, by zwycięzców nagrodzić – dobrym słowem, uśmiechem, spacerem do pobliskiego gaju/ parku/ lasu, surówką z marchewki czy sałatką z bakłażana, z jeżynami.

Krok czwarty to przesłanie tekstu do nas. Kolejne kroki – to już nasza głowa. Chcemy opublikować przysłane utwory i nagrodzić tych, którzy z zadania wywiązali się najlepiej. Potem tylko – dyplomy, medale, gratulacje, i wielka sława. A może kiedyś – ważna nagroda literacka – Nike bądź Nobel. Równie cenna może być satysfakcja, że potrafię pisać poprawnie, znam zasady pisowni, i ocaliłem od zapomnienia kilka słów, których znaczeń kiedyś nie znałem – takich, jak gżegżółka, na pohybel, firmament czy piegża. Jak pisał niezapomniany Konstanty Ildefons Gałczyński, „w duecie Dwie gwiazdki przez boski firmament, ach, płyną…”. A Stanisław Lem dodawał, już na inny temat: „Padalec brzydzi się ludźmi, lecz chętnie zjada małpy oraz starszych chłopców robiących błędy orograficzne”. Uczmy się ortografii, czytajmy Lema, nie dajmy się zjeść!!!

 

Poniżej podaję krótki regulamin konkursu:

1. Forma pracy – ułóżcie tekst dyktanda, o dowolnej tematyce – z zachowaniem zasady dobrego smaku – czyli, z uwzględnieniem wieku naszych uczniów i ich wrażliwych oczu i uszu.

2. Liczba słów: około 300 ( jedna strona formatu A-4).

3. Konieczne TRUDNE WYRAZY (terminy naukowe, archaizmy czy nazwy własne, np. Przylądek Dobrej Nadziei, Mandżuria czy Twin Peaks); minimum – 30 słów, ortograficznych haczyków.

4. Pamiętajcie, by nadać dyktandu tytuł.

5. Swoje prace przynieście/ prześlijcie do 23 maja 2021 roku – wtedy będziemy mogli docenić Wasze wysiłki wysoką notą z języka polskiego.

6. Przekażcie teksty do biblioteki szkolnej – w wersji papierowej i elektronicznej.

Pamiętajcie, by podać swoje dane: imię i nazwisko, klasę, nr telefonu czy adres mailowy.
Liczymy na Waszą fantazję, wyobraźnię i poczucie humoru godne mistrza Lema.

Podaję adres, gdzie możecie kierować swoje pytania czy sugestie:
mariola.rekawik1@wp.pl

 

Organizator konkursu:
Mariola Rękawik

Nabór - szkolenie

Zaproszenie na wydarzenie

Procedury COVID

Kontakt

ul. Warszawska 45, 05-660 Warka
tel. (48) 667 23 26, fax (48) 667 36 23
e-mail: sekretariat.lowarka@grojec.pl

Pliki cookies

UWAGA!
Ten serwis używa plików cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki
oznacza zgodę na to.


Mazowiecki Informator
dla Rodziców
i Opiekunów Dziecka
z Niepełnosprawnością

Informator

Nasi partnerzy

Europejski Fundusz Spoleczny

700 lat Warki

Dzialaj LokalnieBIP LO WARKA

Cesir

Dworek na Dlugiej

tv.warka

Krewniacy

Fundacja Swietego Mikolaja