Warsztaty dziennikarskie. Literatura czasów pandemii 2 – felietony Julii Wolskiej, Ramony Petryki i Ani Niemiec

____________________________________________________________________________________________

 

Pandemia testuje polski system

 

Od początku marca rośnie liczba osób zgłaszających się do punktów pobrań wymazów na COVID-19, w samej Warszawie wzrosła do 40 procent. Obecnie na Mazowszu funkcjonuje 87 takich punktów. Obawiam się, że ta ilość może za chwilę nie wystarczyć. Świadczą o tym wciąż wydłużające się kolejki i trudności w dodzwonieniu się do sanepidu. Jedyny warunek: trzeba mieć anielską cierpliwość, by pół dnia wisieć na telefonie i zarejestrować się do punktu wymazowego. Oczywiście, wszystko po to, by ograniczyć pobyt pacjenta do minimum i usprawnić system. Szkoda tylko, że myśli się o samym systemie, a nie o potencjalnie chorych ludziach, którzy niejednokrotnie- na wietrze, w deszczu czy w śniegu- stoją w kolejce. Owszem, ktoś może powiedzieć:  Ciesz się, że cię w ogóle przyjmą. No właśnie! Chyba ma rację. Bo za chwilę może i tego nam zabraknie. Punktów wymazowych można utworzyć więcej, tylko kto będzie w nich pracował?! Personelu nam nie przybywa. Laboratoria też nie są z gumy i roboty w nich nie pracują. Potrzeba nam ludzi wypoczętych, zdrowych, których o ironio – wciąż ubywa! Dlatego siła jest w społeczeństwie i w dbałości o przestrzeganie tych wszystkich, czasem jakże (komuś wydawałoby się), niepotrzebnych zaleceń i ograniczeń. A jednak! Poddajemy się pewnym restrykcjom, by wreszcie powrócić do „starego życia”.

Julia Wolska

____________________________________________________________________________________________

 

Świat a pandemia

 

Kiedy to wszystko się zaczęło? Kiedy cały świat stanął na głowie i jakby się zatrzymał? Dla mnie było to tuż po zamknięciu szkół, gdy minął pierwszy szok i pewność, że po 14 dniach wrócimy. Jaki wpływ ma na nas lockdown? Na swoim przykładzie mogę stwierdzić, że niekorzystny. Stajemy się coraz bardziej zamknięci i nieufni, a jednocześnie- zmęczeni tym wszystkim, pragniemy powrotu do normalności. Wszystkie dni zdają się być takie same, a czas przecieka nam przez palce, leci i nie wiadomo kiedy, z marca 2020, przenieśliśmy się do marca 2021 roku. Czemu tak się dzieje? Czemu świat nagle zaczął tak pędzić? Czy wrócimy kiedyś do normalności? Jak będziemy zachowywać się po zakończeniu pandemii? Pandemia przyszła z dnia na dzień, wszystko pozamykano, łącznie z ludźmi uwięzionymi przed laptopami. Nie mogliśmy się na to przygotować, jednak do wszystkiego można się przyzwyczaić. Jak będzie wyglądać świat, kiedy wrócimy do normalności? Czym jest normalność? Mam wrażenie, że już nigdy nie będzie tak, jak było przed chorobą covid-19, już nigdy nie będzie normalnie. W końcu świat tworzą ludzie, a ludzi zmieniła pandemia, rygory i obostrzenia…

Ramona Petryka

____________________________________________________________________________________________

 

Podróże

 

Z podróżami spotykamy się na co dzień, i nawet taka zwykła poranna miejska podróż, np. do szkoły bądź do pracy, może być źródłem niepowtarzalnych doznań. Wiadomo że każda podróż w jakiś sposób nas kształci. Poznajemy nowe słowa, których nie musimy rozumieć, ponieważ używane są w kręgach towarzyskich, w których się nie obracamy. Zdobywamy życiowe doświadczenia poprzez zasłyszane rozmowy innych pasażerów, a także uczymy się zaradności, łowiąc jednym uchem opowieści, jak należy “robić, by się nie narobić, a solidnie zarobić”. Po długiej podróży wreszcie docieramy do celu. Zdobyta w czasie jazdy wiedza dziwnym trafem robi nam w głowie totalny mętlik.
W podróżach miejskich potrzeba nam więcej przestrzeni osobistej, większej ilości tlenu, by móc usystematyzować swoją wiedzę. Tę, zdobywaną w szkole, jak i tę, zdobytą podczas podróży.

Ania Niemiec

____________________________________________________________________________________________

Nabór - szkolenie

Zaproszenie na wydarzenie

Procedury COVID

Kontakt

ul. Warszawska 45, 05-660 Warka
tel. (48) 667 23 26, fax (48) 667 36 23
e-mail: sekretariat.lowarka@grojec.pl

Pliki cookies

UWAGA!
Ten serwis używa plików cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki
oznacza zgodę na to.


Mazowiecki Informator
dla Rodziców
i Opiekunów Dziecka
z Niepełnosprawnością

Informator

Nasi partnerzy

Europejski Fundusz Spoleczny

700 lat Warki

Dzialaj LokalnieBIP LO WARKA

Cesir

Dworek na Dlugiej

tv.warka

Krewniacy

Fundacja Swietego Mikolaja