Wieczór poezji

Wieczór poezji w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Licealiści czytają wiersze Zbigniewa Kwiczaka

W dole rzeka płynie

I niejedno życie przeminie

A rzeka wciąż zbiera wody…

 (fragm. wiersza „Pilica”)

Grudniowy wieczór, i deszczowa aura, nie sprzyjają nocnym wycieczkom, czy w ogóle- wyjściom z domu. A jednak , wieczorem, 10 grudnia 2019 roku, dość liczna grupa sympatyków poezji, w tym- wierne grono przyjaciół i znajomych autora wierszy, przybyła do muzeum, by tam, w zacisznym saloniku, chłonąć frazy tekstów Zbigniewa Kwiczaka. Bo to jego twórczości poświęcono ów listopadowy wieczór. Pan Zbigniew Kwiczak, doktor ekonomii, urodzony przed wojną, na Kresach, świadek historii,  zafascynowany urodą miasta nad Pilicą, uważny obserwator codzienności, wydał już sześć tomików wierszy. Ostatni nosi tytuł Zbiór myśli wierszem pisanych.

Szanowny autor dokonał wyboru czytanych utworów według określonego klucza- powstało sześć grup. tematycznych: Warka- miasto, okolice i ludzie; Patriotyzm i Ojczyzna- Polska; Rodzina-jej korzenie i tradycja; Przyroda i jej piękno; Człowiek i jego natura; Kresy. Wyboru poszczególnych tekstów dokonał wspólnie z nauczycielem języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Warce, panią Mariolą Rękawik.  To właśnie uczniowie tej szkoły czytali  utwory pana Zbigniewa Kwiczaka. Właściwie- uczennice klasy Ia/p- Ewa Alberska, Zuzanna Janowska, Julia Lenarczyk, Ramona Petryka, Wiktoria Wardziak i Julia Wolska. Dzięki nim raz jeszcze potwierdziła się teza o możliwości międzypokoleniowego dialogu. Wśród obecnych na spotkaniu z poetą i jego twórczością była także grupa uczniów i z liceum w Warce, i ze szkoły podstawowej, i ze szkól z okolic Warki.

Jakie utwory czytano? Między innymi- Apel, Porucznik Zygmunt Rumel, Warecki bard, Wieśspokojna, Słoneczniki.,Ziemia i słońce, Luna. Warto dodać, że twórczość Zbigniewa Kwiczaka charakteryzuje się dużą dawką optymizmu, a często- i humoru. Te wartości przydadzą się każdemu z nas.

Gospodarz uroczystości, dyrektor Muzeum, pani Iwona Stefaniak, przedstawiła pokrótce dorobek autora, gratulując mu pasji twórczej i życząc nieustającej inspiracji artystycznej.

W spotkaniu uczestniczyli także burmistrz miasta, pan Dariusz Gizka, oraz zastępca burmistrza, pani Teresa Knyzio. Uczestnicy spotkania mieli okazję zostać obdarowanymi najnowszym tomikiem wierszy Autora, z Jego dedykacją. Uczennice , czytające wybór wierszy, otrzymały także, przekazane przez dyrektor Muzeum, panią Iwonę Stefaniak, zaproszenia na koncert muzyki poważnej,który odbędzie się w styczniu., 2020 roku. Będzie to kolejny wieczór  obcowania ze sztuką. Wieczór z kulturą.

Mariola Rękawik

Procedury COVID

Kontakt

ul. Warszawska 45, 05-660 Warka
tel. (48) 667 23 26, fax (48) 667 36 23
e-mail: sekretariat.lowarka@grojec.pl

RODO


Inspektor: Łukasz Kalinowski
e-mail:inspektor@cbi24.pl

Pliki cookies

UWAGA!
Ten serwis używa plików cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki
oznacza zgodę na to.


Mazowiecki Informator
dla Rodziców
i Opiekunów Dziecka
z Niepełnosprawnością

Informator

Nasi partnerzy

Europejski Fundusz Spoleczny

Dzialaj LokalnieBIP LO WARKA

Cesir

Dworek na Dlugiej

tv.warka

Krewniacy

Fundacja Swietego Mikolaja

Stopklatka